Ethernet I/O Module with 3-ch AI ICPDAS ET-7002
Ethernet I/O Module with 3-ch AI, 6-ch DI and 3-ch Relay ET-7002 adalah modul multi-fungsi dengan input analog 3-channel, input digital 6-channel dan output relay 3-channel. Ini menyediakan berbagai input analog yang dapat diprogram (+/-150 mV, +/-500 mV, +/-1 V, +/-5 V, +/-10 V, +/-20 mA, 0 ~ 20 mA dan 4 ~ 20mA). Setiap input analog diizinkan untuk mengonfigurasi rentang yang tepat dengan perlindungan tegangan tinggi 240 Vrms. Setiap input analog dapat diprogram untuk menerima arus atau tegangan sebagai input/output tergantung pada posisi jumper yang sesuai. ET-7002 sepenuhnya sesuai dengan RoHS dan memiliki kualifikasi untuk perlindungan ESD 4 kV serta isolasi intra-modul 2500 VDC.
Aplikasi:
Building Automation, Factory Automation, Machine Automation, Remote Maintenance, Remote Diagnosis, Testing Equipment.
Fitur:
- Built-in Web Server
- Web HMI
- Support for both Modbus TCP and Modbus UDP Protocols
- Communication Security
- Dual Watchdog
- I/O Pair Connection
- Built-in I/O
- AI: 3 Channels
- DI/Counter: 6 Channels
- Power Relay: 3 Channels
| Software | |
|---|---|
| Built-in Web Server | Yes |
| CPU Module | |
|---|---|
| Watchdog Timer | Module, Communication (Programmable) |
| Isolation | |
|---|---|
| 2-way Isolation | Ethernet: 1500 VDC I/O: 2500 VDC |
| EMS Protection | |
|---|---|
| EFT (IEC 61000-4-4) | ±4 kV for Power Line |
| ESD (IEC 61000-4-2) | ±4 kV Contact for Each Terminal ±8 kV Air for Random Point |
| Surge (IEC 61000-4-5) | ±0.5 kV for Power Line |
| LED Indicators | |
|---|---|
| Status | Run, Ethernet |
| Analog Input | |
|---|---|
| Channels | 3 (Differential) |
| Type | Voltage Current |
| Range | ±150 mV, ±500 mV, ±1 V, ±5 V, ±10 V 0 to 20 mA, ±20 mA, 4 to 20 mA (Jumper Selectable) |
| Resolution | 16-bit |
| Accuracy | Normal Mode: ±0.1% Fast Mode: ±0.5% or better |
| Sampling Rate | Normal Mode: 10 samples/second (Total) Fast Mode: 50 samples/second (Total) |
| Input Impedance | Voltage: 2 MΩ Current: 125 Ω |
| Common Mode Rejection | 86 dB (min.) |
| Normal Mode Rejection | 100 dB |
| Overvoltage Protection | 240 Vrms |
| Overcurrent Protection | 50 mA @ 110 VDC (max.) |
| Individual Channel Configuration | Yes |
| Open Wire Detection | Yes |
| Zero Drift | ±20 μV/°C |
| Span Drift | ±25 ppm/°C |
| Isolation | ±400 VDC, Virtual Channel to Channel Isolation |
| Digital Input/Counter | |
|---|---|
| Channels | 6 |
| Type | Wet Contact |
| Sink/Source (NPN/PNP) | Sink/Source |
| ON Voltage Level | +10 to +50 VDC |
| OFF Voltage Level | +4 VDC (max.) |
| Max. Counts | 4,294,967,295 (32-bit) |
| Frequency | 100 Hz |
| Min. Pulse Width | 5 ms |
| Input Impedance | 10 KΩ, 0.5W |
| Overvoltage Protection | +70 VDC |
| Digital Output | |
|---|---|
| Load Current | 5.0 A/channel at 25°C |
| Relay Output | |
|---|---|
| Channels | 3 |
| Type | Power Relay, Form A (SPST N.O.) |
| Contact Rating | 5 A @ 250 VAC/24 VDC (Resistive Load) |
| Operate Time | 6 ms (Typical) |
| Release Time | 3 ms (Typical) |
| Electrical Endurance | 10^5 ops. |
| Mechanical Endurance | 2 × 10^7 ops. |
| Power on Value | Programmable |
| Safe Value | Programmable |
| Ethernet | |
|---|---|
| Ports | 1 x RJ-45, 10/100 Base-TX |
| Security | ID, Password and IP Filter |
| Protocol | Modbus TCP, Modbus UDP |
| Power | |
|---|---|
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Consumption | 2.9 W |
| Powered from Terminal Block | +10 to +30 VDC |
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 72 x 123 x 35 (W x L x H) |
| Installation | DIN-Rail mounting |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 to +75°C |
| Storage Temperature | -30 to +80°C |
| Humidity | 10 to 90% RH, Non-condensing |











