Inverter Schneider Variable Speed Drive ATV71 160kW 250HP ATV71HC16N4
Altivar Process ATV71, drive kecepatan variabel yang modern, dirancang untuk menghadirkan keunggulan IIoT. Drive cerdas yang siap terhubung dengan EcoStruxure dengan kecerdasan bawaan untuk mengumpulkan data dan berbagi informasi ke tingkat perusahaan, Altivar Process dapat meningkatkan efisiensi operasional, keuntungan, dan mengurangi total biaya kepemilikan (TCO).
Inverter Schneider Variable Speed Drive ATV71 160kW 250HP ATV71HC16N4
| Range of product | Altivar 71 |
|---|---|
| Product or component type | Variable speed drive |
| Product specific application | Complex, high-power machines |
| Component name | ATV71 |
| Motor power kW | 160 kW, 3 phases at 380…480 V |
| Motor power hp | 250 hp, 3 phases at 380…480 V |
| Maximum motor cable length | 100 m shielded cable 200 m unshielded cable |
| power supply voltage | 380…480 V – 15…10 % |
| Network number of phases | 3 phases |
| Line current | 233 A for 480 V 3 phases 160 kW / 250 hp 289 A for 380 V 3 phases 160 kW / 250 hp |
| EMC filter | Integrated |
| Assembly style | With heat sink |
| Variant | Reinforced version |
| Apparent power | 190.2 kVA at 380 V 3 phases 160 kW / 250 hp |
| Prospective line Isc | 50 kA for 3 phases |
| Nominal output current | 314 A at 2.5 kHz 380 V 3 phases 160 kW / 250 hp 314 A at 2.5 kHz 460 V 3 phases 160 kW / 250 hp |
| Maximum transient current | 471 A for 60 s 3 phases 160 kW / 250 hp 518 A for 2 s 3 phases 160 kW / 250 hp |
| Output frequency | 0.1…500 Hz |
| Nominal switching frequency | 2.5 kHz |
| Switching frequency | 2.5…8 kHz adjustable 2.5…8 kHz with derating factor |
| Asynchronous motor control profile | Voltage/frequency ratio (2 or 5 points) ENA (Energy adaptation) system for unbalanced loads Sensorless flux vector control (SFVC) (voltage or current vector) Flux vector control (FVC) with sensor (current vector) |
| Type of polarization | No impedance for Modbus |
Melayani penjualan dan pengiriman :
DKI Jakarta, Jakarta Pusat, Jakarta Selatan, juga Jakarta Utara, Jakarta Timur, Jakarta Barat, Bekasi, Tangerang, Lampung, Banten.
Jawa Barat, Cikarang, Cibitung, Karawang, Banten, Depok, Cirebon, Bogor, Bandung, Sumedang, Sukabumi, Purwakarta, Indramayu, Cirebon, Tasikmalaya, Cimahi, Ciamis.
Provinsi Jawa Tengah Semarang, Kudus, Jogja, Solo, Surakarta, Magelang, Demak, Purwakarta, Purbalingga, Salatiga, Yogyakarta, Jepara, Banjarnegara, Banyumas, Tegal
Jawa Timur, Surabaya, Malang, Batu, Sidoarjo, Gresik, Pandaan, Jombang, Mojokerto, Probolinggo, Jember, Kediri, Madiun, Banyuwangi, Madura, Tuban, Lamongan, Bangkalan ,Cepu , Bojonegoro, Pacitan, Tulungagung, Pasuruan, Blitar, Trenggalek, Ponorogo
Bali, Denpasar, Singaraja, Bima, Lombok, Sumbawa, Mataram, Kupang, Flores, Atambua, Ende, Timor Leste, NTT, NTB
Sumatra Kabupaten dan Kota, Sabang, Aceh, Bengkulu, Medan
Sumatra Utara, Jambi, Sumatra Utara , Sumatra Barat, Palembang, Sumatra Selatan, Pekan Baru, Dumai, Padang, Lampung, Bangka Belitung, Batam, Bukittinggi
Riau, Bengkulu
Kalimantan Kabupaten dan Kota, Banjarmasin, Samarinda , Kalimantan Utara , Balikpapan, Pontianak, Palangkaraya, Bontang, Kutai Barat, Berau
Provinsi Kalimantan Timur, Kutai Timur, Tarakan, Bontang, Singkawang, Sambas, Barito, Banjarbaru, Sangata, Tanjung, Tanah Grogot
Kalimantan Selatan, Kalimantan Tengah, Melawi, Kotabaru, Balikpapan, Bontang, Kutai Timur, Kutai Kartanegara
Sulawesi Palu, Manado, Makassar, Luwuk , Kendari, Parepare, Toraja, Ambon, Maluku, Gorontalo, Sulawesi Selatan, Sulawesi Barat, Sulawesi Tengah, Sulawesi Utara.
Papua Jayapura, Manokwari, Sorong, Timika, Merauke, Raja Ampat.











